Suur-Savon Pystykorvakerhon hirvikoirajaosto järjestää hirvikokeita ja työskentelee hirvikoirien koe-ja kasvatustoiminnan hyväksi järjestämällä koulutuksia ja näyttelyitä. Joka vuotinen tapahtuma on Juvan KV-koe, joka järjestetään perinteisesti viikko ennen hirvenmetsästystä. 
 

Suur-Savon Pystykorvakerho hirvikoirajaosto 2017

 


Puheenjohtaja

Timo Pasonen p. 0400-675075 ti.pasonen(at)gmail.com

Sihteeri

Kari Hintikka p. 040-7572700 kari.hintikka(at)kotikone.fi

 

SSPKK PJ Katja Mattila p. 040-5507615 e-mail: k.mattila(at)luukku.com

Jäsen Osmo Lyytikäinen p. 0440-77 8261 osmolyytikainen@suomi24.fi

Jäsen Jouni Kauppinen p. 0500-137544 kauppinen.jounip(at)gmail.com

Jäsen Markku Immonen p. 044-3426456 immonen.kallioranta(at)gmail.com

Jäsen Jorma Saarinen p. 050-4114568 jorma.saarinen1(at)luukku.com

Jäsen Jorma Komppa p. 050-5386866 jorma.komppa(at)gmail.com

Jäsen Kari Hänninen p. 0400-624046 kari(at)wiksu.fi

Jäsen Arja Piisilä p. 040-7272763 arja.piisila(at)suomi24.fi

Jäsen Arvi Turunen p. 0500-323050

Jäsen Jukka Pölönen p. 0400-189258

Jäsen Niko Haikarainen p. 040-7290313 niko.haikarainen(at)gmail.com

Jäsen Aaro Ruuskanen p. 0400-840498 aaro.ruuskanen(at)luukku.com

Jäsen Tenho Hälikkä p. 050-4044320 tenho.halikka(at)gmail.com

 

 

TOIMINTAKERTOMUS 2015

 

Yleistä

Puheenjohtajana toimi Hannu Taavitsainen, sihteerinä Kari Hintikka, jäsenenä SSPKK PJ Arto Paajanen, Osmo Lyytikäinen, Jouni Kauppinen, Markku Immonen, Jani Volanen, Timo Pasonen, Jorma Saarinen, Jorma Komppa, Kari Hänninen, Petri Hokkanen, Arja Piisilä, Arvi Turunen, Jukka Pölönen, Niko Haikarainen, Ville Poikolainen.

 

Koetoiminta

Perinteiset Juvan kansainväliset haukkukisat pidettiin 19.9.2015. Kokeen ylituomarina toimi Jani Volanen ja avustavana ylituomarina Juhani Kukkonen. Koetoimikunnan puheenjohtajana toimi Timo Pasonen ja koetoimitsijana sekä koesihteerinä Kari Hintikka.

 

Vuonna 2015 menestyneitä jaoston jäsenten koiria:

 

Tanja Raivion omistama Mustanlammin Onneli oli juniorien SM -kisan 2.

Markku Immosen omistama Elimon Salon Körmy oli juniorien SM -kisan 4.

Esa Kontran omistama Siiri voitti piirin mestaruuden ja oli Idän valinnan 2. sekä mestaritarhaukkujen 8.


HIRVIKOIRAJAOKSEN TOIMINTAA 2014

Toiminta vuonna 2014

Yleistä

Puheenjohtajana toimi Sanna Kekkonen, varapuheenjohtajana Kari Hänninen, sihteerinä Kari Hintikka, rahastonhoitajana Seppo Myyryläinen jäsenenä Petri Hokkanen, Kari Haapiainen, Markku Immonen, Jouni Kauppinen, Jorma Komppa, Hilkka Kuitunen, Osmo Lyytikäinen, SSPKK PJ Arto Paajanen, Timo Pasonen, Arja Piisilä, Tanja Raivio, Jorma Saarinen, Hannu Taavitsainen, Jani Volanen

Koulutus

HIRV perus ja jatkokoulutukset sekä HIRV koetoimitsija II pidettiin elokuussa Mikkelissä yhteistyössä Varuskunnan Metsästysyhdistyksen kanssa. Kurssit johti Seppo Tiihonen.

Koetoiminta

Juvan KV koe järjestettiin 20.9.2014. Ylituomarina toimi Tero Suo avustajanaan Osmo Lyytikäinen

Karhukoirien Kuningatar-ottelu, Mikkeli (Visulahti) 31.10.-2.11.2014. Ylituomarina kokeessa toimi Pasi Ahola ja koetoimitsijana Arto Paajanen.

(Huom. Seuraavilla sivuilla tarkemmin jaoksen järjestämistä kokeista. )

Mustanlammin Onneli, kerhon paras koira 2015

 

Kaakon Nettipalvelu Oy